czwartek, 6 kwietnia 2017

Braltus firmy TEVA zamiennikiem Spirivy

Pierwszy odpowiednik leku Spiriva - Braltus (podmiot odpowiedzialny Teva Pharmaceuticals Polska) jest dostępny na polskim rynku od kilku miesięcy, jednak istniało całe mnóstwo wątpliwości zarówno wśród lekarzy jak i realizujących recepty farmaceutów czy faktycznie leki można uznać za równoważne.


@AptecznyBlog, #aptecznyblog

Ministerstwo Zdrowia oficjalnym pismem potwierdza, że lek Braltus (Tiotropii bromidum - proszek do inhalacji w kapsułce twardej 10µg/ dawkę dostarczoną) może być
wydawany jako odpowiednik leku Spiriva (Tiotropii bromidum - proszek do inhalacji w kaps.twardych 18µg/ dawke inhalacyjną).
Minister Zdrowia wziął pod uwagę, że wartość dobowej dawki leku (DDD) ustalona przez WHO dla substancji czynnej Thiotropii bromidum wynosi 10µg dla dawki dostarczonej, zgodnie zaś charakterystykami produktów leczniczych Braltus i Spiriva dawka dostarczona z jednej kapsułki  leku obu przypadkach wynosi 10µg.


Istnieją niewielkie różnice między dołączonymi do obu leków inhalatorami.
Do leku Spiriva dołączony jest inhalator HandiHaler wg charakterystyki produktu leczniczego można go używać przez okres jednego leku, po tym czasie inhalator należy wymienić na nowy.

W przypadku leku Braltus w opakowaniu znajdziemy inhalator Zonda, budowę i zasadę działania ma podobną do HandiHalera, jednak producent zastrzega, że inhalator należy wyrzucić po 30 użyciach.

Po marcowych zmianach na liście leków refundowanych niewątpliwym argumentem do stosowania Braltusa jest jego cena. Przy odpłatności 30%: 32,28zł, ryczałt: 3,20zł.
Odpłatność za lek Spiriva znacznie wzrosła od marca 2017 r. Przy odpłatności 30% pacjent płaci 63,74zł, a ryczałt wynosi 34,66zł.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz