piątek, 15 maja 2015

N,N-Dietylo-m-toluamid (DEET) oraz ikarydyna - środki biobójcze kategorii 4 (toksyczność ostra) w zasięgu rąk małych dzieci w sklepach popularnej w Polsce sieci.

N,N-Dietylo-m-toluamid (DEET) oraz ikarydyna - środki biobójcze zaliczane do kategorii 4 (toksyczność ostra) w zasięgu rąk małych dzieci w sklepach popularnej w Polsce sieci.
Preparaty biobójcze zostały wycofane z aptek kilka lat temu, ze względu na ich szkodliwe działanie na organizm człowieka...?


Zastanawia mnie tylko dlaczego tego typu środki są wycofane z aptek, natomiast dostępne są w sklepie spożywczym, na ekspozytorze obok kasy (widocznym powyżej). Ekspozytor ma około metra wysokości. Wszystko w zasięgu rąk dzieci! (na opakowaniach producent zaznaczył zgodnie z prawem: "Chronić przed dziećmi").
Ok, rozumiem - prawo nie zakazuje sprzedaży tego typu produktów w sklepach, nawet spożywczych, ale pomysł rozmieszczenia ich w takim miejscu jest nieodpowiedzialny.

Uważam, że apteki są odpowiedniejszym miejscem sprzedaży tego typu preparatów, pacjent ma szansę uzyskać pełną informację na temat przeznaczenia, sposobu użycia i zagrożeń związanych z niewłaściwym zastosowaniem repelentów. Tymczasem nie jesteśmy w stanie nawet zaproponować skutecznej ochrony przed kleszczami osobie, która wybiera się do lasu. Jedyne co mogę zaproponować to citronella, lawenda i eukaliptus lub wskazać pacjentowi najbliższą sklep spożywczy, gdzie z wygodnego ekspozytora nawet jego dziecko samo może sobie coś wybrać...
Chore prawo zakazuje aptece prowadzić obrót preparatami biobójczymi kategorii 4.

Dla przypomnienia:

N,N-Dietylo-m-toluamid (DEET) toksyczność:
powoduje zarówno u owadów, jak i u ssaków zabokowanie acetylocholinoesterazy (AChe) - esteraza acetylocholinowa aktywnie uczestniczy w reakcji hydrolizy acetylocholiny (jednego z podstawowych neuroprzekaźników uczestniczących w transporcie impulsów nerwowych w mózgu). Taki mechanizm działania pozwala wyciągnąć wniosek, iż ubocznym efektem działania DEET jest neurotoksyczność.
DEET działa uczulająco i mutagennie. W przypadku zatrucia może powodować łzawienie oczu, ból głowy, zaburzenia widzenia, drżenie mięśni, drgawki, w skrajnych przypadkach śmierć.
 Bezwzględnie zakazanie jest stosowanie repelentów zawierających  ten składnik i noworodków, kobiet w ciąży. Nie jest również zalecane stosowanie u dzieci do 12 r.ż.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz