wtorek, 28 stycznia 2014

uroFuraginum oraz krótka historia Adamedu

     Ciekawą pozycją w asortymencie leków OTC w ostatnich miesiącach jest preparat uroFuraginum. Cieszy się on niesłabnącą popularnością wśród wdzięcznych pacjentek, które nie muszą już błagać farmaceutów o sprzedanie bez recepty  furaginy...Popularność rośnie proporcjonalnie do ilości reklam bombardujących nas codziennie z głośników radiowych ;).
A co ciekawe nie słabnie wraz ze wzrostem ceny...Średnia cena w aptekach stacjonarnych wzrosła z kilku zł na zaraz po rejestracji do dwudziestukilku w ostatnich tygodniach!
Porównując ostatnie ceny zakupu Furaginum (Rp.) zwłaszcza z 60% rabatem i UroFuraginum (OTC) trudno się nie oprzeć magii liczb...jak sprzedać ten sam produkt 10 razy drożej???

Adamed to prężnie działająca firma farmaceutyczna. Preparaty Adamedu są obecne w 40 krajach na świecie. Prowadzi też prace nad lekami innowacyjnymi. Ma na koncie wiele patentów międzynarodowych. Firma od lat współpracuje z czołowymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi w Polsce i za granicą.

Prezesem jest Maciej Adamkiewicz, lekarz, absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie. Posiada specjalizację z chirurgii. Jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Uroginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Meno i Andropauzy. Od 2000 roku kieruje całością prac zarządu firmy. Adamed zatrudnia dziś ponad 1700 pracowników, w większości jest to ‚młoda i wykształcona kadra (81% osób posiada wykształcenie wyższe).
W 2013 roku Maciej i Małgorzata Adamczykiewiczowie znaleźli się na 17 miejscu w rankingu najbogatszych Polaków w rankingu tygodnika "Wprost"  (1 400 mln PLN)

Początki  Adamedu siegają roku 1986 roku, gdy ojciec obecnego prezesa, Marian Adamkiewicz, założył Adamed. Pierwszy, niewielki zakład produkujący leki mieścił się wówczas w pomieszczeniach przerobionych z dawnej fermy kur. Było to w czasach, gdy działalność związana z produkcją leków nie była jeszcze regulowana tak wieloma normami i standardami, jak dzisiaj. Firmę tego rodzaju mógł założyć wtedy każdy lekarz, jeśli tylko miał odpowiedni pomysł na nowe produkty.

A Marian Adamkiewicz, lekarz ginekolog, pomysłów miał wiele, zwłaszcza w zakresie preparatów ginekologicznych.
Początkowo próbował zainteresować nimi działające wówczas na rynku firmy farmaceutyczne. Nikt nie chciał jednak realizować jego projektów. Z konieczności sam został więc innowatorem i zaczął działać na własną rękę.
Po kilku latach Maciej Adamkiewicz, lekarz chirurg, przejął od ojca niewielkie jeszcze wówczas przedsiębiorstwo i razem z żoną, Małgorzatą, zaczęli inwestować w rozwój firmy.
Na początku Adamed specjalizował się w produkcji preparatów ginekologicznych i sprzętu medycznego, systematycznie rozszerzając ofertę. 
W 1991 roku na rynek został wprowadzony flagowy produkt Adamedu - Furaginum.

Lek ten pozwolił na rozpoczęcie budowania pozycji lidera na macierzystym rynku.

Momentem przełomowym w historii Adamedu był rok 1994, kiedy to produkcja przeniosła się do nowoczesnego zakładu w Pieńkowie koło Warszawy. Po dwóch latach firma przekształciła się w spółkę z o.o.
Dla rozwoju firmy bardzo ważny był również rok 1998. Adamed wprowadził wówczas na rynek Amlozek (wcześniej opracowując w swoich laboratoriach nowy patent na produkcję amlodypiny, substancji czynnej wchodzącej w jego skład). Amlozek, którego opakowanie kosztowało wówczas około 9 zł, prawie całkowicie wyparł z rynku odpowiednik firmy Pfizer (sprzedawany za około 60 zł), bardzo szybko stając się najlepiej sprzedawanym preparatem w swojej grupie terapeutycznej. Obecnie przyjmuje go około pół miliona Polaków.
Dobre wyniki sprzedaży Amlozka zapoczątkowały dynamiczny rozwój firmy. Od tej chwili zachodnie koncerny farmaceutyczne musiały zacząć liczyć się z obecnością na polskim rynku nowego, silnego przeciwnika, który produkuje i sprzedaje leki znacznie taniej od nich.

W roku 1997 firma wprowadziła na rynek nowoczesny plaster Estroplast, stosowany w HTZ, natomiast w roku 2000 - lek ginekologiczny o nazwie Luteina oraz lek na nadciśnienie - Xartan.

Od 2000 roku w firmie powstawać zaczęły nowoczesne laboratoria i działy badawcze. 
Wśród polskich firm farmaceutycznych Adamed jest pionierem inwestycji w badania nad poszukiwaniem nowych leków. Stale rozbudowuje działy badawczo-rozwojowe, unowocześnia wyposażenie
laboratoriów, dając pracę blisko 200 polskim naukowcom. Adamed zatrudnia dziś ponad 1700 pracowników, w większości jest to młoda i wykształcona kadra (81% osób posiada wyższe).
Kolejny rynkowy sukces przyniósł Adamedowi rok 2002, kiedy firma zarejestrowała nowy, znacznie tańszy od zachodniego odpowiednika, lek na schizofrenię pod nazwą Zolafren.

W tym czasie produkcja odbywała się już równolegle w drugim zakładzie Adamedu, położonym na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (koszt tej inwestycji to 20 mln zł), a przedsiębiorstwo wprowadziło swoje produkty do Chorwacji i na rynki niektórych krajów Unii - do Hiszpanii, Portugalii, Czech, Słowacji i Węgier.

W 2004 roku amerykańska agencja FDA zarejestrowała wytwarzany przez Adamed przyrząd o nazwie Colpexin, a firma rozpoczęła przygotowania do wprowadzenia go na rynek USA. Zysk ze sprzedaży Kolpexinu w USA Maciej Adamkiewicz szacuje na przynajmniej 10 mln dolarów rocznie.

Obecnie Adamed inwestuje w nowe przedstawicielstwo na Ukrainie (około miliona złotych na biura, kadrę i szkolenia). W Kijowie, Charkowie, Doniecku i Dniepropietrowsku pracuje już rozwinięta sieć konsultantów medycznych.

Jest to drugi, zagraniczny oddział firmy. Wcześniej, w marcu 2005, Adamed założył spółkę-córkę w New Jersey w USA.

Pierwszym zarejestrowanym na Ukrainie produktem jest Zafiron, lek stosowany w astmie oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Stopniowo na rynek naszego wschodniego sąsiada wprowadzane będą kolejne produkty: Xartan, Selofen i Luteina (spółka zakłada, że formalności związane z tym procesem powinny zakończyć się do końca 2006 roku).

Jak twierdzi prezes Adamkiewicz, wejście na rynek ukraiński to dla firmy inwestycja w przyszłość. Wartość ukraińskiego rynku leków - charakteryzującegoo się 30-procentową, roczną dynamiką wzrostu - ocenia się bowiem na około 811mln dolarów.

Adamed cały czas pracuje nad wynalezieniem nowego, polskiego leku oryginalnego, wśród polskich firm farmaceutycznych jest pionierem w tym zakresie.

Wszystkie laboratoria Adamedu: laboratorium chemiczne, centrum badań biologii molekularnej, centrum badań biologicznych i laboratorium technologii farmaceutycznych są w pełni dostosowane do wymogów Unii Europejskiej.

Firma posiada certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania (GMP). Otrzymała go jako jedna z pierwszych w Polsce. Na razie nie jest to standard obligatoryjny w naszym kraju.


Adamed jest również jednym z założycieli utworzonej blisko rok temu Polskiej Platformy Technologicznej Innowacyjnej Medycyny. Zadaniem Platformy jest wytyczenie strategii rozwoju polskiej branży medycznej oraz podstawowych kierunków badań nad nowymi lekami w Polsce. Platforma zrzesza więc głównie polskie firmy inwestujące w badania nad poszukiwaniem nowych leków.

źródła:
  • http://cdn.pi.gov.pl/PARP/HTTPFiles/media/_multimedia/8A8E266FD7D54E7EA52B2B107CA83224/text_20120111_123651%20Europejskie_innowacje.txt
  •  http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/sekcja-strategie/lekarzu--nie-lecz-sie-sam,3371,1adamedhttp://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/maciej;i;malgorzata;adamkiewiczowie,191,0,183231.html
  •  http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,389832,specyfika-projektu-badawczo-rozwojowego-w-prywatnej-firmie.html
grafika - źródło:
  • http://www.hbrp.pl/klub/pdf_sniadania/1255056025.pdfBrak komentarzy:

Prześlij komentarz