środa, 29 stycznia 2014

Niezwykły kubek dla diabetyka

Coś dla naszych pacjentów - diabetyków, osób które muszą kontrolować ilości węglowodanów przyjmowanych zarówno w postaci stałej jak i płynnej.
Młody polski wynalazca Sebastian Łaźniak opracował model kubka ułatwiającego diabetykom kontrolowanie ilości węglowodanów spożywanych w napojach.

źródło: mediseb.pl

Kubek dzięki specjalnej skali umieszczonej na nim ułatwia przeliczanie ilości węglowodanów na wymienniki weglowodanowe (WW). Jeden WW odpowiada 10 g cukru w danym produkcie. A jak wiadomo, w zależności od ilości spożytych WW (...)
dawkuje się insulinę.
Osoba chora na cukrzycę, która zamierza skorzystać z kubka musi najpierw - z opakowania dowolnego produktu: soku, jogurtu, mleka - odczytać zawartość węglowodanów w 100 ml. Producenci są ustawowo zobowiązani do umieszczania takiej informacji na opakowaniach. Na kubku umieszczone są pionowe linie, które oznaczają przedział równy właśnie pół, jeden czy półtora WW. W każdym z tych przedziałów znajdują się też poziome linie. Trzeba znaleźć odpowiednią linię poziomą, której zakres obejmuje odczytane informacje o ilości węglowodanów z opakowania produktu. Do tej poziomej linii cukrzyk musi napełnić kubek. Kubek ma około 300 ml pojemności, czyli jest nieco większy od szklanki. Jest już objęty ochroną patentową.
Kubek można zakupić na stronie: mediseb.pl

[żródło: www.naukawpolsce.pap.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz